Tudi vas muči daljnovidnost? To je zelo pogosta motnja vida, do katere pride zaradi nepravilne oblike očesnega zrkla. Zrklo je po vodoravni osi prekratko, posledica tega pa je, da je slika, ki jo oko vidi izostrena za mrežnico. Oko bližnjih predmetov ni zmožno fokusirati, medtem ko oddaljene vidi. Več informacij o daljnovidnosti in o tem, kako jo odpravite, vam lahko poda Doktor 1A.

daljnovidnost

Torej, da bi bila vaša slika jasna, sta potrebni roženica in leča, ki ukrivljata in lomita svetlobne žarke tako, da slednji padajo na mrežnico. Mrežnica je plast celic, ki se nahaja na zadnji strani očesa. Te celice so na svetlobo zelo občutljive. Svetlobne žarke mrežnica nato pretvori v impulze, ki jih posreduje možganom, ti pa prepoznajo sliko.

Če pa svetlobni žarki niso pravilno usmerjeni na mrežnico, pač pa so usmerjeni za mrežnico, se temu reče daljnovidnost. Daljnovidnost povzroči, da predmete, ki so blizu, vidite zamegljene. Zaradi tega imate dioptrijo – to je merska enota, ki meri optično moč leč in ukrivljenost zrcal.

Dioptrija je lahko pozitivna ali negativna. V primeru daljnovidnosti je pozitivna. Se pa da daljnovidnost tudi uspešno korigirati in sicer z lečami, očali ali z operacijami.

laser

V primeru nošenja očal, se dioptrija popravlja z zbiralno lečo, prav tako tudi v primeru uporabe kontaktnih leč, le da tu namesto očal leče vtaknete direktno v oko. Očala in kontaktne leče se z vašo daljnovidnostjo soočijo takrat, ko jih nosite, če pa bi radi za vedno odpravili težavo je edina rešitev laserska operacija oči.

Pri laserski operaciji oči se za izboljšanje vida uporablja hladen žarek svetlobe, s katerim se nato roženico nežno preoblikuje. Mikroskopski delci tkiva se odstranijo, roženici se poveča strmina in vaš vid bo spet tak kot prej.

Če bi radi enkrat za vselej opravili s slabim vidom, potem je naložba v operacijo oči prava izbira.